Avasta Militaristiga osa 3 (Tsitre) 

Suvi on kätte jõudnud ja on parim aeg militaarturismiks.  Avasta Militaristiga kolmas osa viib teid põhjarannikule kuhu on nõukogude ajal ehitatud väga palju piirivalverajatisi kuna mereäär oli kinnine tsoon. Seekord viime teid Tsitre piirivalvekordonisse.
Tsitre kordon asub Kuusalu vallas, Harjumaal. Tallinnast liikudes on see umbes 40 minutilise autosõidu kaugusel. Auto saab jätta kohe kordoni sissepääsu juurde koordinaatidega 59°31'05.2"N 25°30'58.8"E Kordoni läheduses asub ka RMK Tsitre lõkke- ja telkimisala, nii et miks mitte minna päevaks või lausa ööseks loodusesse ja nautida samal ajal ka militaarturismi.

Kordon ise koosneb kümnest ajahamba poolt puretud hoonest, mis on aga veel piisavalt säilinud, et neid nii seest kui ka väljast avastada. Lisaks oli veel kordonil vaatetorn, mis on lähiajal asendatud tänapäevasema vaatetorniga. Sissesõidu tee vasakul käel on kohe suur eluhoone, mida on ühest küljest juba vallutamas sammal ja seestpoolt vesi. Paljud põrandad on sisse kukkunud ja ka veel alles jäänud põrandad on jala all üsna pehmed, nii et ettevaatust ringi liikudes. Selle sama hoone ees oleva künka otsa on rajatud paekividega vooderdatud kaevikuliin koos kaponiiriga, millel on tänase päevani veel isegi täiesti töötav lukustatav uks. Künka otsast paistab läbi võsa Kordoni peahoone, paraadseina tagumine külg ja laohoone. Laohoone arvatavas relvaruumis leidub veel venekeelsete siltidega riiuleid ja lattu on keegi kunagi loonud omale väikese DIY elu- või peoruumi. Hoovi peal on veel paekivikelder ja saun, mis on omal ajal kindlasti olnud üks uhkemaid selles piirkonnas. Saunast edasi asus koertemaja ja sellest edasi garaaž, milles asus ka laut. Laudast merepoole on miljonivaatega sõna otses mõttes peldik, kus omal ajal iga piirivalvur oma slaaviküki oskusi igapäevaselt lihvimas käis. Teiselpool lauta on veel väike kuur, varemed ja veel üks kaponiir. Sellega piirivalvekordoni hoonestus lõppeb, kui tahta ka käia vaatetornis siis soovitame pigem läbi võsa mitte murda ja liikuda mööda RMK rada mereäärde ja sealt juba paistab kaugelt silma vaatetorn, kust avaneb hea vaade Kolga lahele. Mereäärses RMK parklas on ka 10x10m betoonplats, mis kohalike sõnul oli piirivalve helikopterite maandumisplats, mida kinnitavaid allikaid me aga kahjuks leidnud ei ole.

Foto: Militarist
Foto: Militarist


RMK alal on ka hea mõte keha kinnitada näiteks liha või vorsti grillides. Lõkke aitavad üles meie SÜÜTEKOMPLEKTID. Vajadusel leiad ka puude lõhkumiseks KIRVE või kui juhtub, et matkates vigastad end siis on hea omada meie MEDITSIINIKOMPLEKTI.

Fotod: Militarist Vaata veel:
https://militarist.ee/kaart/piirivalverajatised/tsitre
https://www.mil.hiiumaa.ee/xx/Harjumaa%20Kuusalu%20-%20Tsitre%20kordon.pdf
https://www.loodusegakoos.ee/kuhuminna/rahvuspargid/lahemaa-rahvuspark/1727
https://www.loodusegakoos.ee/kuhuminna/rahvuspargid/lahemaa-rahvuspark/1726

Kommentaarid 1

Aare 13. märts 2023
Sooviks teiega teinekord kaasa tulla! Ajate õiget rada
Email again:

Eelmine

Avasta Militaristiga osa 2 (Suurupi) 

Järgmine

Võidupüha

Jaga seda artiklit