Avasta Militaristiga osa 2 (Suurupi) 

Foto: Militarist
Sel kuul viime Teid avastama Suurupi poolsaare ilu ja võlu. Suurupi pankrannik, rand & metsad, mis on täis jäänukeid erinevatest sõjaaegadest, on üsna ainulaadne kooslus, mida avastada.  Enamik objekte Suurupis on Peeter Suure nimelise merekindluse osad, millest parema ülevaate saad meie "Peeter Suure merekindluse kaardilt". Militaarse Suurupi avastamiseks oleks hea võtta terve päev. Avastamist soovitame alustada rannapatarei number 3 juurest kuhu viib Peeter Suure merekindluse aegne munakivi tee.
Kaardi allikas: kultuurimälestiste register

Rannakaitsepatarei nr. 3 rajati aastal 1916 ja patareid on 20-ndatel veel täiendatud. juba patarei kõrval asuvasse parklasse jõudes on raske mitte märgata massiivseid mullaga kaetud betoonkonstruktsioone. Rannapatarei nr. 3 koosneb neljast 152mm canet suurtükist, mille alused on siiani hästi nähtavad. Suurtüki alustest edasi on patarei komandopunkt, kuhu on võimalik sisse uudistama minna. 152mm suurtükkide aluste ees on näha II MS aegseid kahurialuseid, mis on omavahel ühendatud tunneliga. Peeter suure aegsed 152mm suurtüki alused ehitati Eesti ajal ringi 120mm kahurialusteks. Lisaks on veel teisi nõukogude aegseid kahuraluseid, mis on ehitatu erinevatel aegadel.

Foto: Militarist

Foto: Militarist

Mööda mereäärset jalgrada umbes 400m lääne poole liikudes hakkab metsavahel kaugele silma betoonist torn. Tegu on 50-ndatel ehitatud kaugusmõõtja torniga, mille all asub juhtimispunker. antud torni ilma abivahenditeta ei pääse kuna tornis sees asuvad trepid on eemaldatud, punker  samas on aga ligipääsetav. Samasuguseid torne leidub ka näiteks Paldiski poolsaarel ning Hiiumaal; Tahkuna ja Kõpu poolsaarel.  

Kaugusmõõtjatornist umbes 500m samas suunas edasi asub rannapatarei nr. 3 läänepoolne helgiheitja positsioon ja varjend. Varjendi ala on küll üsna võssa kasvanud aga on üsna lihtsasti siiani leitav. Suur osa varjendist on nõukogude sõjaväe poolt 40-ndatel taganedes õhku lastud.  (idapoolne helgiheitja varjend asub 5 km idapool Meriküla kooli läheduses)

Foto: Militarist
Mereäärest umbes kilomeeter veelkord läänepoole liikudes on mereääres nii piirivalve kui ka nõukogude sõjaväe objekte. Meresidekeskuse kõrval asub rannakaitsepatarei nr. 2 õhitud varemed ja suur komandopunkt. Patareist endast on alles vaid 2 kahurialust. Patarei nr. 2-st paarsada meetrit läänepool asub patarei helgiheitja varjend. Selleni jõudmiseks tuleb aga minna ringiga ümber meresidekeskuse aia. 

Foto: Militarist
Sellega Suurupi mereäärsed objektid lõppevad. Kindlasti on veel Suurupi metsade vahel midagi, mida me siin ei ole maininud ja mis vääriks ka avastamist. Tagasiteel linna soovitame veel minna vaadata Suurupi ülemise tuletorni juures asuvat Romanovite patareid, millest küll kahjuks valmisid ainult kahurialuste 2 auku.  
Fotod: Militarist

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kuidas valida koht laagri rajamiseks?

Järgmine

Avasta Militaristiga osa 3 (Tsitre) 

Jaga seda artiklit