Kose

Asukoht: 59°10'60.0"N25°09'39.4"E  (Harju maakond, Kose vald, Kose alevik, Hariduse 2)

Pindala: ~2ha

Seisukord:  Seisund on rahuldav. Vajalikud torustikuremondid on tehtud ja elektrisüsteemide osaline remont samuti. Hüdroisolatsioon kohati lekib.

Praegune funktsioon:  Varjendit haldab MTÜ Valitsuse Varjend. Plaanis on varjendisse rajada muuseum  ning korraldada ekskursjoone. 

Lisainfo:  Eesti NSV juhtorganite linnaväline maa-alune juhtimispunkt, mis asub Kosel kutsekooli kompleksi all.
varjend on Ehitatud 1982-1987 aastatel. Varjendi pindala on ~2500 m2 , seal on 144 ruumi, neist u 120 ühiselamu toa tüüpi.
Ühekordne maa-alune varjend valmis monteeritavatest ning tugevdatud betoon- ja raudbetoonkonstruktsioonidest, kusjuures nii kolmekordse elamu kui ka viiekordse ühiselamu vundamendid rajati varjendi laele.

Varjendi ülesehitus: Hermeetilised kaitseuksed, mis peavad vastu pidama tuumaplahvatuse lööklaine surve, kaks lüüskambrit, sanitaarolmesektsioonid, põhiruumid, filterventilatsioonikamber, toiduainete ladu, meditsiinituba, diiselmootori- ja arteesiakamber ning avariiväljapääs pealisehitisse. Varjendil on viis sissepääsu. Töökorras olev varjend pidi omama kõik eluks ja iseseisvaks toimetamiseks vajaminevat – keskküte, veevärk, kanalisatsioon, elekter, raadioside. Sisustus oli askeetlik: kasutati pinke, narisid, laudu, toole.