Abruka 130-mm rannakaitsepatarei

Abrukal on okupatsiooniaegsed rajatised, mis on üllatavalt hästi säilinud. 1947. a toodi sinna Ameerika tüüpi kahurid mis püstitati Abrukale. Sinna rajati nelja kahuri platvormid, mida ühendasid 50m pikkused kaeviku liinid. Veidi eemal, põhjapool paiknes laskemoonaladu, mis kahjuks pole säilinud täielikult ja millest tänaseks on alles vaid varemed.

Kus asub?
130-mm rannakaitsepatarei asub Abruka saarel.

Kordinaadid: 58°07'56.2"N 22°30'31.3"E

Rannakaitsepatareist:
Abrukal asus rannakaitsepatarei, mis koosnes kolmest kahurist mille laskekaugus ulatus   22,4  kilomeetrile.  Abruka patareist tulistati intensiivselt ka sakslaste maavägesid, kui need olid jõudnud lahingutega Sõrvele. Sealsetel patareis töötavatel sõduritel olid õhutõrjeks vaid kuulipildujad ning seetõttu suutis Saksa lennuvägi 1941. aastal kaks Abruka kahurit rivist välja lüüa. Kui kaitse Sõrve poolsaarel nõrgenes oluliselt, olid venelased jonnakalt alles Abrukal. Sakslased talitasid targalt ja said endale sõjavangi Vene leitnandi, kelle taskust 2. oktoobri 1941. aastal leidsid sakslased paberkujul käsu, kus nõutakse temal viia Abruka garnisoni dessant Sõrvele sakslaste rinde taha. Vaadates venelaste plaani oli vist mingi kummaline ettekujutus "võitmatust" Abrukast.  Seevastu  vallutas saksa 660. pioneeripataljoni kompanii juba järgmisel hommikul üllatusrünnakuga Abruka ning suutsid kiire haaranguga võtta saarel asunud garnisoni mehed ilma suurema võitluseta vangi.
1944.a. Sõrvel võitluste ajal tegid venelased väga kiiresti ka vanad patareid korda, et need uuesti kasutusele võtta. Ehitusväeosa, mis seal tegutses koosnes enamjaolt lätlastest, kes olid veel samal aastal Lätist mobiliseeritud Vene vägedesse.  Kuulu järgi oli nende hulgas olnud ka mehi, kes vaid mõni kuu tagasi veel Saksa vormi olid kandnud. Uuendustest tulevnevalt sai 1944.a.  Sõrve lahingute ajal  sakslased jälle tunda Abrukalt tulevat kahuri tuld. Seekord aga juba Ameerika mandril toodetud torudest. 


Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Rannapatarei nr. 39

Järgmine

Avasta Militaristiga osa 1 (Astangu)

Jaga seda artiklit